فیلترشنی

پاک سازی آب یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که جامعه بشری همواره آن را موردتوجه قرار داده است. فیلترشنی با هدف تصفیه آب تولید شده است، بنابراین افراد برای تصفیه آب آشامیدنی، آب کشاورزی و… از این محصول استفاده می‌کنند. ویژگی‌های مثبت این دستگاه، آن را به یک تصفیه‌کننده محبوب آب خانگی و صنعتی تبدیل کرده است. آب‌های ناخالص همواره به‌نوعی فیلتر نیاز دارند تا ذرات معلق موجود در آنها حذف شده و باکتری‌ها و نهایتاً ذرات جامد فیلتر شوند. در این بخش از محصولات رهاب سازه توضیحات مفید در خصوص کاربرد و قیمت فیلترشنی خواهیم داد.

فیلترشنی چیست؟

روش‌های متفاوتی برای تصفیه آب در دنیا وجود دارد. یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین محصولات در این زمینه فیلترشنی‌های تصفیه آب هستند. این محصول شامل یک شیر ورودی و خروجی در کنار نازلی با پوشش ماسه و سیلیس بوده که در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت، آب ناخالص را به آبی با خلوص بالا تبدیل کند. این فیلترها کیفیت نهایی آب را حفظ می‌کند و آب را در حالت بهتری از طریق خروجی به مصرف‌کننده می‌رساند.

مخزن Sand Filter معمولاً در ابعاد بزرگ تولید می‌شود تا برای مصارف خانگی و صنعتی به‌راحتی مورداستفاده قرار گیرد. این نوع فیلتر معمولاً ذرات معلق با اندازه ۵۰ و یا ۱۰۰ میکرون را از آب حذف خواهد می کنند. این محصول محبوب از بدنه‌ای مقاوم برخوردار است. برای تولید فیلترهای شنی معمولاً از مواد مختلفی استفاده می‌شود که پرکاربردترین آنها فلز، فایبرگلاس و بتن است.

فیلترکردن آب در این دستگاه با استفاده از سیلیس صورت می‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر آب ورودی از بستر سیلیس عبور میکند و نهایتاً ذرات جامد در این سیلیس‌ها باقی می‌ماند و آب تصفیه میشود. فیلترکردن آب حوض و تصفیه فاضلاب و آب آشامیدنی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول محبوب است.

توجه داشته باشید که فیلتر شنی نمک‌های محلول را از آب فیلتر نمی کند. یک فیلتر شنی فقط میتواند ذرات جامد را از آب مانند جلبک ها و مواد آلی از آب فیلتر کند. نمک هایی که در آب حل نمی‌شوند با فیلتر سیلیسی میتوانند از آب فیلتر شوند به شرط اینکه ذرات بسیار زیاد باشند. همچنین در صورت استفاده از کربن اکتیو به جای سیلیس این دستگاه قادر به حذف بو، طعم و رنگ نا مطلوب آب می‌باشد. فیلترشنی و فیلتر کربنی جزء لاینفک سیستم های تصفیه آب می باشد.


آشنایی با دستگاه تصفیه آب به نام فیلترشنی


اجزاء تشکیل دهنده فیلترشنی

مخزن فیلتر شنی

یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده‎ ‎فیلتر شنی مخزن‎ ‎محسوب می‌گردد و فرایند فیلتراسیون درون آن صورت میگیرد. ‏مخزن اصلی منبعی استوانه‌ای شکل بوده که سیلیس را بصورت لایه بندی در ۴ لایه درون خود قرار می‌دهد. منابع ‏فیلتر شنی از جنس فلزی، فایبرگلاس ‎و یا بتن تولید می‌شوند. مخازن فلزی معمولا از جنس استیل یا کربن استیل با پوشش های رنگ اپوکسی و یا پلی یورتان ساخته میشوند. مخازن بتنی معمولا ‏جهت تصفیه آب با ظرفیت های بسیار بالا مقرون بصرفه تر می‌باشند‎.‎

شیر آلات

صافی شنی دارای ۴ شیر اصلی می‌باشد، که وظیفه انجام و کنترل بر روی کارکرد فیلترشنی را به عهده دارند. همچنین ‏فیلترشنی دارای یک شیر برای هواگیری و یک شیر برای تخلیه سریع در قسمت تحتانی لوله کشی میباشد. شیرها در ‏فیلترهای شنی فایبرگلس به صورت سه حالته از نوع دستی یا اتوماتیک و در مخازن فلزی و استیل ۴ شیر دستی می‌باشد‎.‎


فیلترشنی های صنعتی و خانگی شرکت رهاب سازه


سیلیس

به طور معمول در داخل فیلتر ۴ لایه‎ ‎سیلیس‎ ‎دانه ‏بندی با اندازه درشت، متوسط، ریز و شکری قرار می گیرد. نحوه ریختن سیلیس داخل مخزن فیلترشنی به این صورت است ‏که ابتدا سیلیس با اندازه درشت داخل مخزن صافی شنی ریخته می شود و پس از صاف کردن سطح آن، سیلیس با ‏دانه بندی متوسط و در انتها سیلیس ریز در آن قرار میگیرد‎.‎

دریچه بازدید

دریچه بالا جهت ریختن سیلیس، دریچه وسط جهت تعمیرات و نگهداری دوره‌ای فیلتر شنی و منهول پایین مخزن برای تخلیه آشغال و آب کثیف قطرهای متنوع ساخته می‌شود.

نازل فیلتر شنی

افشانک درون صافی شنی وظیفه کنترل کردن آب و همچنین جهت دادن به آنرا بر عهده دارد. این نازل ها کمک ‏میکنند تا سیال بتواند راحت از حفره‌ها عبور کند و در یک مسیر مشخصی حرکت کند. نازل ها دارای دو جنس برنجی و ‏پلاستیکی هستند و از سوراخ کنترل آب و دنباله نازل تشکیل شده‌اند. ذرات جامد مانند شن و ماسه توسط صافی گرفته ‏میشود تا راه انتقال سیال بسته نشود. سوراخ نازل نیز عهده‌دار توزیع مایع است که معمولا اندازه شیار ها ۰.۵ می‌باشد و دنباله نازل هوا را به داخل منتقل ‏می‌کند سپس آب و هوا بطور یکسان باهم مخلوط می‌شوند‎.‎


نازل برنجی فیلترشنی تصفیه آب


واحد میکرون چیست؟

میکرون مخفف میکرومتر است. برفرض مثال قطر یک تارموی انسان به‌اندازه ۵۰ میکرون محاسبه می‌شود. هنگام خرید فیلترهای شنی به میزان حذف ذرات معلق در آب توجه داشته باشید. اکثری ذرات جامد در اندازه ۵۰ میکرون به‌راحتی در اولین مرحله از فیلترشدن از آب جدا شده و آب تصفیه می‌شود. در نظر داشته باشید که صافی شنی فقط ذرات معلق را از آب پاکسازی میکند و سختی را کاهش نمیدهد اگر در صنعت مورد استفاده نیاز به آب بدون سختی دارید، حتما بعد از فیلترشنی باید از دستگاه سختی گیر استفاده کنید.

انواع فیلتر شنی

این محصول در انواع مختلفی تولید می‌شود تا افراد براساس نیازهای خود بتوانند از آن استفاده کنند. نیرویی که باعث عبور آب از طریق نازل‌ها می‌شود، در نهایت این محصول را به انواع مختلفی تقسیم می‌کند. بطوریکه تفاوت هایی در آنها از نظر جنس بدنه، نحوه عملکرد، تعداد لایه های سیلیس و نحوه نصب آنها به چشم میخورد. فیلترشنی FRP، فیلتر شنی استیل، فیلتر شنی سختی گیر، فیلتر شنی استخر، فیلتر شنی گالوانیزه، فیلتر شنی عمودی و افقی، از جمله فیلترشنی های رایج در صنعت میباشند. انواع مختلف این نوع فیلتر می‌توانند آب ناخالص را به خلوص بالای خود نزدیک کنند تا نهایتاً افراد بتوانند از آب خالص استفاده کنند.

انواع فیلترهای شنی از نظر عملکرد

فیلترشنی آهسته

این نوع از فیلترهای شنی با کمترین سرعت، آب را از نازل‌های شنی عبور می‌دهند، بنابراین این محصول بدون نیروهای فشاری کار خود را به اتمام می‌رساند. اگر مساحت نازل‌های شنی این محصول یک مترمربع باشد، نهایتاً در طول شبانه‌روز ۳ مترمکعب آب تصفیه‌شده تولید می‌کند. این نوع محصول پرکاربردترین نوع از فیلترهای شنی در محیط‌های صنعتی و خانگی است که در آنها به آب تصفیه‌شده به میزان کم نیاز باشد.

فیلتر گرانشی سریع شنی

این نوع فیلتر به فیلترشنی آهسته شباهت دارد، اما مساحت شن به کاربرده شده در این محصول کمتر از نوع کند است. بستر نازل‌ها در این محصول حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ مترمربع محاسبه شده است. آب هنگام عبور از فیلترهای ماسه‌ای از سرعت بالاتری نسبت به نمونه کند آنها برخوردار است. یکی از عیوب شناخته شده در این محصول، سرعت کثیف‌شدن بالای بستر شنی است که براین‌اساس باید آن را به‌صورت مداوم شستشو دهید.

فیلتر فشار سریع شن و ماسه

همان‌طور که از نام فیلتر فشار سریع مشخص است، این محصول با سرعت بالایی به تصفیه آب می‌پردازد و در نهایت میزان آب بیشتری را در کمترین زمان به افراد تحویل می‌دهد. در این فیلتر از یک پمپ با فشار بالا استفاده شده است تا آب بتواند با فشار بیشتری از نازل‌ها عبور کند. این نوع فیلترها در استخرهای خانگی و صنعتی کاربرد بیشتری دارند و نسبت به دو فیلتر قبلی، خروجی آب بیشتری را تحویل می‌دهند.


انواع فیلترهای شنی محبوب تصفیه آب


انواع فیلتر شنی از نظر نحوه نصب

فیلترشنی علاوه بر نحوه عمکرد از نظر شکل و شاختار کلی نیز متفاوت هستند. بر همین اساس می توان به دو گروه پرکاربرد زیر اشاره نمود:

فیلتر شنی عمودی

درمحل‌هایی که با مشکل کمبود فضا مواجه است، از فیلترشنی عمودی استفاده میگیرد. این تجهیزات دارای مخزن استوانه‌ای بوده و به صورت عمودی نصب میشوند. آبی که باید تصفیه شود از بالای مخزن وارد میشود و با عبور از لابه‌لای سیلیس ها ناخالصی‌ها گرفته شده و سپس آب فیلتر شده از پایین مخزن خارج می‌گردد. در حالت کلی این نوع صافی‌ها نسبت به فیلترهای افقی کم حجم تر هستند. در حالت کلی از فیلترهای ایستاده برای تصفیه آب‌های زیرزمینی، تصفیه فاضلاب‌های صنعتی استفاده می‌شود.

فیلتر شنی افقی

مهم ترین ویژگی فیلترشنی افقی، اشغال فضای زیاد به دلیل نوع قرار گیری می‌باشد. فیلترشنی افقی به چندین محفظه تقسیم میشود که هر محفظه حاوی لایه‌های مختلف سیلیس است، آبی که باید تصفیه شود از انتهای مخزن وارد میشود و به صورت افقی از لابه‌لای شن‌ها جریان می‌یابد رسوبات و مابقی ناخالصی‌ها گرفته میشود و آب تصفیه شده از قسمت مخالف خارج می‌گردد این نوع فیلترها برای محیط هایی کاربرد دارد که از نظر ارتفاع سقف دارای محدودیت بوده اما فضای کافی در کف سالن برای نصب فیلتر در اختیار دارند. همچنین از فیلترهای افقی برای تصفیه خانه‌های آب شهری، استخرهای شنا و کاربردهای صنعتی ظرفیت بالا استفاده می‌شود.

انواع فیلتر شنی‌های صنعتی از نظر جنس‎ ‎‏بدنه

بدنه فیلترشنی صنعتی و فیلترشنی استخر برای تصفیه آّب با متریال‌های مختلفی تولید میشود و بر همین اساس قدرت تحمل آنها در برابر فشار و ‏پوسیدگی و غیره‌ متفاوت خواهد بود. در حالت کلی انواع فیلترشنی را می توان بر اساس جنس بدنه به سه گروه‎:‎

فیلتر‌شنی کربن استیل یا گالوانیزه

از مقاوم ترین صافی‌های شنی تصفی آب می‌توان به مدل هایی اشاره کرد که از کربن استیل و گالوانیزه و یا سایر متریال‌های فلزی تولید میشوند. این ‏فیلترها دارای قدرت تحمل بسیار بالایی در برابر فشار و حرارت بوده و اغلب در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. از ‏معایب این نوع صافی‌شنی ها می توان به این اشاره کرد که علیرغم قدرت تحمل بالا در برابر شرایط محیطی و دما و فشار، در تماس با ‏مواد خورنده نمی توانند استقامت ایده آلی داشته باشند. برای جلوگیری خوردگی از سه لایه پوشش اپوکسی آشامیدنی، تمامی قطعات در داخل و خارج از پوشش روغنی و ضد زنگ استفاده میشود. علاوه براین، وزن زیادی داشته و به همین دلیل بیشتر برای تصفیه‌خانه‌های ‏بزرگ آب شهری و محیط‌های صنعتی کاربرد دارند‎.‎


جدول فیلترشنی تصفیه‌ آب فلزی تولیدی رهاب سازه

جدول ظرفیت فیلتر شنی


فیلتر‌شنی استیل

یکی دیگر از مقاوم ترین صافی‌های شنی می‌توان به مدل هایی اشاره کرد که از جنس استنس استیل تولید میشوند. این فیلترها دارای تحمل بسار بالایی در برابر فشار، حرارت و خوردگی دارند که معمولا در محیط‌های صنعتی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی به دلیل هزینه گذاف ساخت کاربرد کمتری در دیگر صنعت ها دارد.

فیلترشنی فایبرگلاس

به دلیل ضعف های موجود در فیلترشنی فلزی در تماس با مواد خورنده و اسیدی، در ساخت فیلترشنی از فایبرگلاس نیز استفاد ‏میشود. این مواد قدرت تحمل صافی‌شنی در تماس با مواد خورنده و زنگ زدگی را افزایش داده و وزن سبک تری نیز خواهد داشت. اما ‏لازم است به معایب فیلترشنی فایبرگلاس نیز در زمان خرید آنها توجه داشته باشید. این نوع صافی شنی قدرت تحمل کمی در برابر ‏ضربه، فشار و حرارت داشته و تعمیر آنها امکان پذیر نخواهد بود‎.‎


جدول فیلترشنی‌ تصفیه‌ آب فایبرگلاس وارداتی رهاب سازه

جدول ظرفیت فیلتر شنی فایبرگلاس


مقایسه فیلترشنی فلزی و فایبرگلاس

فلتر شنی فلزی و FRP بیشترین کاربرد را در صنعت برای تصفیه آب را دارند. این دستگاهها فقط از نظر قیمت، مقاومت، طول عمر و غیره با هم تفاوت دارند. توصیه میشود حتما قبل از خرید فیلترشنی فلزی یا فایبرگلاس در خصوص ظرفیت و جنس مناسب نسبت به صنعت مورد نظر با کارشناسان شرکت رهاب سازه تماس حاصل فرمایید تا در آینده دچار ضرر‌های گذاف نشوید. در اینجا ما به تفاوت‌های عمده میان این دو نوع صافی شنی می‌پردازیم.

 • با توجه به اینکه نوع لوله کشی و نازل‌ها در این دو نوع صافی شنی متفاوت است، به همین دلیل قدرت فیلتراسیون آنها با هم فرق ‏دارد. در حالت کلی فیلترشنی‌های فلزی قدرت فیلتراسیون بالاتری نسبت به نوع فایبرگلاس دارند‎.‎
 • از نظر میزان آبدهی نیز فیلترشنی‌ فلزی در سطح بالاتری نسبت به فایبرگلاس قرار دارند‎.‎
 •  میزان مقاومت بدنه فیلترشنی فایبرگلاس کمتر از نوع فلزی میباشد. به همین دلیل در محیط‌هایی با درجه حرارت بالا بیشتر از ‏صافی‌های شنی فلزی استفاده میشود‎.‎
 • فیلترهای FRP قدرت تحمل فشار کمتری نسبت به فیلترشنی ‎فلزی دارند‎.‎
 • فایبرگلاس نسبت به آهن و سایر متریال‌های فلزی دربرابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت بیشتری دارد. به همین دلیل فیلترشنیFRP ‎ طول عمر بیشتری داشته و کمتر دچار پوسیدگی میشوند‎.‎
 • صافی شنی‎ FRP ‎قابلی تعمیر و ترمیم ندارند‎.‎

 

کاربردهای فیلترشنی

بسترشنی از کاربردهای منحصربه‌فردی برخوردار است. نحوه عملکرد آسان، مکانیزم‌های پیشرفته و نهایتاً هزینه کم در قبال آب تصفیه شده، این محصول را به وسیله‌ای محبوب تبدیل کرده است. تصفیه‌خانه‌های خانگی و صنعتی و همچنین استخرهای خانگی و عمومی از جمله محیط‌هایی است که در آنها از این وسیله محبوب استفاده می‌شود.

تصفیه آب استخر

در استخرهای موجود در فضاهای عمومی و حتی استخرهای خانگی بنا به نیاز افراد از صافی‌های شنی با سرعت تند و حتی سرعت کند بهره برده می‌‌شود، البته در چنین محیط‌هایی بیشتر از فیلترهای سرعت بالا استفاده می‌کنند تا در کمترین زمان آب موردنیاز را تصفیه کنند.

پس از گذشت مدت زمانی از تصفیه آب، فیلتر شنی استخری از ذرات معلق و جامد پر می‌شوند و در نهایت بهتر است به شستشو و بازسازی این فیلترها بپردازید تا خروجی آب بهتری به شما تحویل داده شود. این نوع فیلترها در دسته‌بندی ارزان‌ترین نوع محصولات برای تصفیه آب به شمار می‌روند.

محاسبات ظرفیت فیلترشنی استخری

برای محاسبه ظرفیت فیلترشنی استخری حجم استخر را تقسیم بر نرخ گردش آب که مطابق جدول زیر داده شده می‌کنیم تا ظرفیت فیلتر برحسب مترمکعب بر ساعت بدست آید.

برای مثال: اگر یک استخر عمومی دارای طول ۱۰ متر عرض ۶ متر و ارتفاع ۱.۶ متر باشد از فیلتر با چه ظرفیتی باید استفاده کرد؟

  مترمکعب  ۹۶=۱.۶*۶*۱۰

متر مکعب بر ساعت  ۱۶=۹۶/۶


جدول محاسبه ظرفیت فیلترشنی استخری

محاسبه جدول فیلتر شنی


تصفیه‌ کردن فاضلاب

افراد برای استفاده مجدد از آب مصرف شده به تصفیه آن می‌پردازند تا بتوانند از این آب در آبیاری فضای سبز و مصارف‌ دیگری چون استفاده در کارخانه‌ها بهره ببرند. استفاده از فیلترشنی برای تصفیه آب‌های فاضلاب به صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده مجدد از آن کمک می‌کند. بهتر است بدانید که تصفیه آب فاضلاب از طریق این محصول، هزینه کمی را به همراه خواهد داشت.

تصفیه آب آشامیدنی

کیفیت آب‌های خالص به طور مستقیم بر روی سلامتی بدن افراد تأثیرگذار است. املاح موجود در آب در بلندمدت به کلیه‌‍‌های انسان آسیب وارد می‌کند. لوله‌کشی‌های موجود در ساختمان‌ها معمولاً باعث ایجاد املاح مختلفی در آب می‌شوند؛ بنابراین این محصول به جداسازی این املاح و در نتیجه بالابردن خلوص آب کمک میکند.

تصفیه آب کشاورزی

امروزه معمولاً کشاورزان از آبرسانی به‌صورت قطره‌ای استفاده می‌کنند. اگر آب را به همراه ناخالصی‌های موجود به پمپ آب و در نهایت به لوله‌های آبیاری منتقل کنند، ذرات موجود در آب باعث بسته شدن راه آبی می‌شود. کشاورزان برای آبرسانی با سرعت بالاتر می‌توانند از یک فیلترشنی استفاده کنند و با سرعت و کیفیت بیشتری به آبیاری محصولات خود بپردازند.

تصفیه آب برج خنک کننده

از مهمترین کاربردها و دلایل تولید فیلترشنی در صنعت، استفاده از آن در برج خنک کننده می‌باشد. زمانی که کارخانجات صنعتی با مشکل آب لوله کشی مواجه هستند و مجبور به استفاده از آب چاه میباشند، که این آب به دلیل داشتن ذرات معلق کارایی برج را کاهش میدهد. استفاده از این روش تصفیه آب تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آب داشته و در اغلب مواقع جنس آن فولادی در نظر گرفته میشود.


فیلترشنی

کاربرد و قیمت فیلترشنی در استخرهای خانگی و عمومی


مزایای استفاده از فیلترشنی

 • نصب آسان و نگهداری آسان این محصولات یکی از مزایای بی‌شمار آنها به‌حساب می‌آید.
 • فیلتر شنی در تصفیه آب و پساب ها دارای مزایای مختلفی می باشد. تجهیزاتی مانند فیلتر شنی با وجود اینکه ساختار ساده ای دارد، عملکرد بالایی را در پالایش و تصفیه آب سنگین و نیمه سنگین انجام می دهد. مزیت اول و قابل درک این نوع صافی شنی این است که در بسیاری از موارد می تواند بازدهی بالایی را داشته باشد.
 • سند فیلتر یا فیلتر شنی می تواند در مراحل مختلف تصفیه آب وجود داشته باشد. قبل از تصفیه به عنوان فیلتر جانبی جریان و به عنوان فیلتر نهایی در مرحله آخر.
 • چون تنوع فیلترهای شنی از لحاظ ساختار زیاد است، استفاده از این دستگاه ها در فضاهای مختلف از واحد مسکونی تا پروژه های بزرگ صنعتی بسیار زیاد است.
 • به علت تنوع بالا در ظرفیت‌ها از این دستگاه‌ها استفاده میشود
 • که در محیط های متفاوت از نیروگاه ها و پالایشگاه ها تا واحد های صنعتی کوچک و تجاری مورد استفاده قرار گیرد.
 • همچنین با توجه به نوع استفاده فیلتر شنی، می توان این دستگاه را در فرآینده قبل از تصفیه (پالایش اولیه)، تصفیه در مرحله دوم و یا فیتراسیون جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع فیلتر شنی از نظر بستر لایه‌ای

علاوه بر تفاوت‌هایی در جنس بدنه فیلترشنی و نحوه نصب آنها روی زمین وجود دارد، بر اساس تعداد لایه های سیلیس به کار رفته نیز متفاوت هستند. به طوریکه میتوان انواع فیلترشنی را بر اساس بستر لایه ای سیلیس به دو دسته زیر تقسیم کرد:

فیلتر شنی یک لایه

آب حاوی ذرات معلق برای تصفیه و پاکسازی از یک لایه سیلیس عبور داده میشود.

فیلترشنی چند لایه

به منظور افزایش قدرت تصفیه صافی شنی، در برخی از آنها دو بستر و حتی ۳ بستر از جنس سیلیس در نظر گرفته میشود.

انواع سیلیس فیلترشنی

یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در کارایی فیلترشنی صنعتی، نوع سیلیس و دانه بندی به کار رفته در آنها است. بر ‏اساس تعداد بسترهای درون مخزن، سیلیس‌هایی با اندازه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. از رایج ترین انواع سیلیس و شن ‏برای این تجهیزات می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:‏

 • سیلیس درجه یک (قطر ۰.۵ تا ۱.۵ میلیمتر)‏
 • ‏سیلیس درجه دو (قطر ۲ تا ۳.۵ میلیمتر)‏
 • ‏سیلیس درجه سه (قطر ۴ تا ۸ میلیمتر)‏

نحوه بستر سازی و بهترین زمان برای تعویض بسترهای شنی

 • ‏شن درجه یک برای ۶۰ درصد از فضای بالای فیلتر
 • ‏شن درجه دو به اندازه ۲۰ درصد در وسط فیلتر‏
 • شن درجه سه به اندازه ۲۰ درصد در کف فیلتر

شستشو و تعویض بسترهای شنی موجود در فیلترشنی به ذرات معلق موجود در آب و دانه‌های کیفیت سیلیس به کار برده شده در این فیلترها بستگی دارد. افراد می‌توانند از این بسترها به مدت ۵ تا ۱۰ سال استفاده کنند؛ اما اگر خروجی نهایی آب‌های شما پس از مدتی مانند روزهای اول نباشد، بهتر است بستر را در مرحله اول شستشو بدهید و نهایتاً تعویض کنید.


تصفیه آب ناخالص از طریق فیلترهای شنی رهاب سازه


طراحی فیلترشنی

فیلترشنی یکی از رایج ترین راه‌های فیلتر آب است که سرعت بالا در امر فیلتر، فضای کم و هزینه نگهداری بسیار پایینی دارد. دو پارامتر اصلی در طراحی فیلتر شنی TSS (تمامی مواد جامد معلق در آب) و NTU (کدر بودن یا گل بودن مایع) هستند که از عوامل مهم طراحی می‌باشند. مرحله بعد مربوط به سرعت خطی آب است. در تصفیه آب استخر، فیلتر‌شنی به عنوان پیش تصفیه می‌باشد.

مقدار TSS برای سنجش کیفیت آب و فاضلاب به کار برده میشود. هر چه مقدار TSS بیشتر باشد باعث میشود که نور خورشید به آب نفوذ نکند به خصوص در آبهای پرورش ماهی و باعث مشکل در مزارع پرورش ماهی می‌گردد. به طور کلی پساب‌های خروجی از مجموعه‌های بیمارستانی و کشتارگاهی بالاترین مقدار TSS را دارند. تی اس اس بالا در آب همچنین باعث گرفتگی لوله‌ها، پمپ، ایرلیفت‌ها و حتی ممکن است در سیستم های RO (تصفیه آب صنعتی) باعث مشکلات جدی به دلیل جذب انرژی خورشیدی توسط ذرات معلق در آب شود.

NTU ذرات معلقی است که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند. اگر ذرات ریزی که باعث کدورت در آب میشوند کمی بزرگ باشند به راحتی ته نشین می‌شوند در غیر صورت روند ته نشین شدن ذرات ریزی که باعث کدورت در آب شنده اند بسیار کند انجام می‌گیرد. اگر آب ورودی با ان تی یو بالا، تلاطمی باشد این ذرات اصلاً حل نمی‌شوند زیرا زمانی وجود ندارد که آن ها بتوانند ته نشین شوند.

نکته مهم سرعت خطی آب نیز از موارد بسیار مهمی است که نباید در یک صافی شنی نادیده گرفته شود و این سرعت عملاً باید عددی بین ۱۰ الی ۱۵ متر مکعب در ساعت باشد.

نحوه کار فیلترشنی

معمولاً آب‌های مصرفی، خانگی و صنعتی از ذرات معلق گوناگون، املاح، گل و منگنز تشکیل شده‌اند. اگر برای تصفیه این آب‌ها از فیلترهای شنی استفاده کنید، آب از طریق ورودی این محصول به آن وارد میشود و در ادامه به نازل‌ها میرسد. در مرحله اول آب کثیف از لوله ورودی وارد مخزن و در اثر فشار پمپ آب به سمت پایین هدایت می‌شود. که در حین گذر از سیلیس ریز مواد اضافی در لابلای آنها باقی مانده و در نهایت آب تصفیه شده از نازل هایی که سوراخ های ریزی دارند از کف مخزن خارج میشوند.

درون محفظه صافی شنی سه نوع سیلیس پر میشود که قسمت انتهای فیلتر بر روی نازل ها از مقداری سیلیس درشت قرار می‌گیرد تا باعث گرفتگی بر روی نازل نگردد قسمت اول ۶۰ درصد مخزن از سیلیس ریز پر میشود قسمت دوم ۲۰ درصد سیلیس متوسط و در انتها قسمت سوم ۲۰ درصد سیلیس درشت استفاده میگردد. آب از بالای فیلتر وارد مخزن شد و با عبور از خلل و فرج بین ذرات ماسه، ذرات معلق و ذرات درشت در آب در میان ماسه گیر کرده و آبی زلال و عاری از هر گونه ذرات معلق به سمت نازل های کف فیلتر حرکت کرده و خارج می‌گردد. روش استفاده ساده این محصول از جمله دلایل محبوبیت آن به شمار می‌رود.

عوامل موثر بر کارکرد فیلترشنی

دانه بندی و سایز سیلیس‌های تشکیل دهنده بستر

شکل و اندازه سیلیس تاثیر بسزای در کارکرد فیلتر دارد. دانه بندی بر اساس دو عامل اصلی ضریب یکنواختی و اندازه موثر تعیین میشود. اندازه موثر اندازه‌ای است که ۱۰ درصد از ذرات بستر اندازه‌ای کوچکتر از ۹۰ درصد بستر باشد.

سرعت آب عبوری از بستر

کیفیت آب تصفیه شد رابطه‌ای با سرعت آب عبوری از بستر ندارد. ولی سرعت آب ورودی و میزان ذرات معلق موجود در آب رابطه‌ای مستقیم با افت فشار و مدت زمان بهره برداری بکواش دارد. افت فشار در صافی‌های شنی مشخص کننده گرفتگی در فیلتر میباشد. افت فشار بستگی به زمان کارکرد و سرعت آب عبوری دارد.

روش شست و شوی صافی شنی

شست و شوی صافی‌ها بر اساس نوع و ظرفیت فیلتر تعیین می‌گردد. این شت و شو یا به صورت آب به تنهایی یا آب با هوا صورت می‌پذیرد. در شست و شو با آب سرعت آب باید به حدی باشد تا حجم بستر ۱۵ درصد افزایش پیدا کند تا ذرات از هم فاصله گرفته تا به دام بیفتند و از بستر خارج شوند، ولی در فیلتر‌های سایز بالا آب به تنهایی توانیی برهم زدن بستر را ندارد به این دلیل از هوا نیز استفاده می‌گردد.

نحوه نگهداری از فیلترشنی

طول عمر و کارایی صافی شنی استیل، فلزی و فایبرگلاس تا حد زیادی به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. به همین دلیل لازم است ‏استانداردها و اصول مهم در نگهداری از آنها رعایت شود. از مهم ترین نکات در نگهداری از فیلتر شنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:‏

 • ‏میزان مقاومت فیلترشنی در برابر دما و حرارت متفاوت است. به همین دلیل بهتر است تمامی صافی‌های استیل و فلزی و ‏FRP‏ را ‏در محیط هایی نگهداری کنید که دمای آن در بازه +۶۵ تا +۵ درجه سانتی گراد تغییر میکند.‏
 • به صورت دوره ای و در زمان مناسب شستشو و بکواش فیلترشنی باید انجام شود.‏
 • تا حد امکان فیلترشنی را در محیط های دارای نم و رطوبت بالا نگهداری نکنید.‏
 • فیلترهای ‏FRP‏ تا حد زیادی می‌توانند ضربه را تحمل کنند، اما ضربات شدید می‌تواند منجر به ترک و شکستگی بدنه آنها ‏شود.‏
 • میزان فشار قابل تحمل برای فیلترشنی توسط سازنده اعلام میشود. لذا بهتر است میزان فشار دستگاه را مرتبا بررسی ‏نمایید تا از حد استاندارد افزایش پیدا نکند. در اغلب مواقع این فشار نباید از ۶ بار افزایش پیدا کند.‏
 • در بازه های زمانی که فیلترشنی بلا استفاده می باشد، تمام آب درون مخزن باید تخلیه شود.‏
 • به منظور افزایش کارایی دستگاه، هر دو سال یکبار سیلیس آن را تعویض کنید.‏
 • جابه‌جایی صافی شنی راه اندازی شده منجر به بهم خوردن دانه بندی سیلیس ها خواهد شد.‏
 • اگر فیلترشنی صنعتی را در محیط هایی که فشار آب ورودی بالایی دارد نصب می‌کنید، بهتر است از فشارشکن ‏استفاده شود در غیر این صورت موجب جا به جایی بستر سازی سیلیس ها و کاهش کارایی فیلتر می شود.
 • از ورود مواد اسیدی به درون صافی شنی خودداری کنید.‏

قیمت فیلترشنی

فیلترشنی تصفیه آب در انواع مختلفی توسط طراحان تولید شده‌اند. ظرفیت، جنس و نهایتاً سرعت این محصولات بر قیمت تمام‌شده آنها تأثیر مستقیم می‌گذارد. قیمت این محصول یکی از مهم‌ترین معیارهای مدنظر مشتریان است. بهتر بوده در این زمینه نگران نباشید، زیرا گروه صنعتی رهاب سازه با درنظرگرفتن مناسب‌ترین قیمت‌ها، نیاز شما را در این زمینه برطرف خواهد کرد.

قیمت فیلترشنی FRP

قیمت فیلترشنی استخری ۰.۶ مترمکعب بر ساعت

فیلترشنی ۰.۶ متر مکعب گروه تولیدی رهاب سازه داری قطر ۲۰ در ارتفاع ۱۱۳ سانتی‌متر دارای لوله کشی ۳/۴ اینچ دستی، ۲ کیسه سیلیس دانه بندی شده. قیمت فیلترشنی خانگی با آبدهی ۰.۶ متر مکعب بر ساعت ۳.۸۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به وارداتی بودن تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت می‌شود. برای اطلاع از قیمت فیلترشنی استخری فایبرگلاس با کارشناسان گروه تولیدی رهاب سازه یکی از معتبرترین تولید کننده مخازن فلزی و وارد کننده مخازن فیلترشنی تصفیه آب صنعتی و خانگی حاصل فرمایید.

قیمت فیلترشنی استخری ۱.۴ مترمکعب بر ساعت

فیلترشنی ۱.۴ متر مکعب این شرکت داری قطر ۳۰ در ارتفاع ۱۳۴ سانتی‌متر دارای لوله کشی ۱ اینچ دستی، ۴ کیسه سیلیس دانه بندی شده. قیمت فیلترشنی استخری با آبدهی ۱.۴ متر مکعب بر ساعت ۶.۷۰۰.۰۰۰ تومان و با شیر اتوماتیک ۹.۹۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به وارداتی بودن تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت می‌شود. برای اطلاع از قیمت فیلترشنی FRP با کارشناسان شرکت رهاب سازه یکی از معتبرترین وارد کننده مخازن فایبرگلاس تصفیه آب صنعتی و خانگی حاصل فرمایید.

قیمت فیلترشنی کشاورزی ۳.۲ مترمکعب بر ساعت

فیلترشنی ۳.۲ متر مکعب وارداتی داری قطر ۴۶ در ارتفاع ۱۶۷ سانتی‌متر دارای لوله کشی ۳/۴ اینچ دستی، ۳۰۰ کیلوگرم سیلیس دانه بندی شده. قیمت فیلترشنی تصفیه آب با آبدهی ۳.۲ متر مکعب بر ساعت تقریبا ۱۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان و با شیر اتوماتیک ۱۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به وارداتی بودن تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت می‌شود. برای اطلاع از قیمت فیلترشنی کشاورزی با کارشناسان شرکت رهاب سازه یکی از معتبرترین وارد کننده مخازن فایبرگلاس تصفیه آب صنعتی و خانگی حاصل فرمایید.


فیلترشنی FRP وارداتی شرکت رهاب سازه


قیمت فیلترشنی‌ گالوانیزه

قیمت فیلترشنی استخری ۱۰ مترمکعب بر ساعت

در صافی شنی ۱۰ متر مکعب گروه تولیدی رهاب سازه از ورق‌های استاندار ۵ و ۶ میلیمتر استفاده می‌گردد. قطر عدسی ۹۰ سانتیمتر در ارتفاع ۱۵۰ با پایه ۱۸۵ سانتی‌متر لوله کشی ۲ اینچ و دارای ۳۲ کیسه ۲۵ کیلویی سیلیس دانه بندی شده. قیمت فیلترشنی صنعتی با آبدهی ۱۰ متر مکعب بر ساعت با ورق ۶ میلیمتر ۶۵.۷۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت ورق می‌شود متغییر است. برای اطلاع از قیمت فیلترشنی گالوانیزه با کارشناسان گروه تولیدی رهاب سازه یکی از معتبرترین تولید کننده مخازن تصفیه آب صنعتی حاصل فرمایید.

قیمت فیلترشنی صنعتی ۱۸ مترمکعب بر ساعت

در فیلترشنی ۱۸ متر مکعب این شرکت از ورق‌های استاندار ۵ و ۶ میلیمتر استفاده می‌گردد. قطر عدسی ۱۲۰ سانتیمتر در ارتفاع ۱۵۰ با پایه ۱۸۵ سانتی‌متر لوله کشی ۱/۲ ۲ اینچ و دارای ۵۶ کیسه ۲۵ کیلویی سیلیس دانه بندی شده. با توجه به دیتای موجود قیمت فیلترشنی کشاورزی با آبدهی ۱۸ متر مکعب بر ساعت با ورق ۶ میلیمتر تقریبا ۹۶.۳۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت ورق می‌شود متغییر است. برای اطلاع از قیمت دقیق فیلترشنی صنعتی با کارشناسان مجرب شرکت رهاب سازه یکی از بزرگترین تولید کننده مخازن فلزی تماس حاصل فرمایید.

قیمت فیلترشنی کشاورزی ۲۸ مترمکعب بر ساعت

در فیلترشنی ۲۰ متر مکعب گروه تولیدی این شرکت از ورق‌های استاندار ۵ و ۶ میلیمتر استفاده می‌گردد. قطر عدسی ۱۲۰ سانتیمتر در ارتفاع ۱۵۰ با پایه ۱۸۵ سانتی‌متر لوله کشی ۳ اینچ و دارای ۲۱۰۰ کیلو‌گرم سیلیس دانه بندی شده. قیمت فیلترشنی کشاورزی با آبدهی ۲۸ متر مکعب بر ساعت با ورق ۶ میلیمتر تقریبا ۱۲۰.۶۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت ورق می‌شود متغییر است. برای اطلاع از قیمت دقیق فیلترشنی کشاورزی یا صنعتی با کارشناسان گروه تولیدی رهاب سازه یکی از معتبرترین تولید کننده مخازن تصفیه آب تماس حاصل فرمایید.

قیمت فیلترشنی صنعتی ۵۰ مترمکعب در ساعت

در صافی شنی ۵۰ متر مکعب این شرکت از ورق‌های استاندار ۸ و ۱۰ میلیمتر استفاده می‌گردد. قطر عدسی ۱۵۰ سانتیمتر در ارتفاع ۱۵۰ با پایه ۱۸۵ سانتی‌متر لوله کشی ۴ اینچ و دارای ۳ تن سیلیس دانه بندی شده استفاده میشود. براساس این آیتم‌های موجود، قیمت فیلترشنی صنعتی با آبدهی ۵۰ مترمکعب برساعت با ورق ۸ میلیمتر حدودا ۲۵۱.۹۰۰.۰۰۰ تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز که موجب تغییر قیمت ورق می‌شود متغییر است. برای اطلاع از قیمت فیلترشنی صنعتی با کارشناسان گروه تولیدی رهاب سازه یکی از معتبرترین تولید کننده مخازن فلزی تماس حاصل فرمایید.


فیلترشنی صنعتی و استخری رهاب سازه


چرا باید سراغ فیلترشنی برویم؟

فیلترشنی به‌ عنوان یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های تصفیه آب به شمار می‌رود. این محصول در محیط‌های مختلف به‌ منظور تصفیه آب‌های خانگی و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای مختلف این محصول، آن را به دستگاهی پرطرف‌دار تبدیل کرده است. تنوع در مدل‌های آن و همچنین نحوه استفاده آسان از آن از مزایای مورد توجه این محصول به شمار می‌رود. اگر شما از طرفداران فیلترهای شنی هستید و به آن نیاز دارید، گروه تولیدی رهاب سازه در تهیه این محصول شما را همراهی خواهد کرد.

۵/۵ (۱ نظر)

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up