مخزن استیل

از مخزن استیل برای نگهداری آب در سیستم‌های تصفیه آب یا سیستم‌های تهویه مطبوع بهره برده می‌شود. این مخزن را می‌توانید در ظرفیت‌های بسیار بزرگ خریداری کنید. گروه تولیدی صنعتی رهاسازه یکی از شرکت‌هایی است که در زمینۀ اجرای سیستم‌های تصفیه آب و تهویه مطبوع، فعالیت دارد. برای خرید این مخازن می‌توانید با این مجموعه در تماس باشید.

مخزن استیل

در گذشته افرادی که به دنبال به‌روز کردن تانکرهای آب یا افزایش ظرفیت نگهداری آب برای سیستم خود بودند، اغلب تانکرهای پلاستیکی یا پلی‌اتیلن را انتخاب می‌کردند. بااین‌وجود در سال‌های اخیر مخازن استیل به علت نقاط قوت بسیاری که به همراه دارند، این صنعت را به‌طورکلی تغییر داده‌اند. مخازن استیل در واقع محفظه‌هایی هستند که به‌جای پلاستیک یا پلی‌اتیلن‌هایی که در گذشته استفاده می‌شد، از استیل ساخته می‌شوند.

این مخازن اغلب از قبل طراحی و ساخته‌ شده‌اند و شما تنها لازم است آن‌ها را در محل موردنظر نصب کنید. لازم به ذکر است آن‌ها را باید روی سطوح صاف قرار بدهید. به خاطر نوع طراحی و قرارگیری مخازن استیل روی یکدیگر می‌توان این مخزن را در ابعادی بزرگ‌تر و با ظرفیت بیشتر از تانکرهای پلی‌اتیلن ساخت.

هرچقدر ابعاد مخزنی که شما به آن نیاز دارید بزرگ‌تر باشد، ازنظر اقتصادی سرمایه‌گذاری برای تهیه یک مخزن استیل مقرون‌به‌صرفه‌تر است. اگر از این مخزن برای نگهداری آب شرب استفاده می‌شود، در داخل آن نیاز به یک ‌لایه پوشش داخلی است که آب را تازه نگه دارد و مانع از رسوب آلیاژ‌های روی در فلز بدنه مخزن شود.طول عمر مخازن استیل نسبت به مخازن پلی اتیلن

به خاطر تکنیک مقاوم‌سازی در مقابل اشعه یو وی که در مخازن پلی‌اتیلن استفاده می‌شود، این مخازن زمانی که در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند، طول عمر بیشتری نسبت به مخزن‌های پلاستیکی معمولی دارند. البته در مورد افزودن مواد شیمیایی مجاز به این مخازن محدودیت‌هایی وجود دارد و این یعنی این تانکرها هم به‌مرورزمان دچار پوسیدگی می‌شوند.

از طرف دیگر مخزن استیل طول عمر بیشتری در مقابل مخازن پلی‌اتیلن معمولی دارد؛ زیرا در مقابل نور آفتاب مقاوم هستند و از بین نمی‌روند. البته در زمان تهیه مخازن استیل باید به وجود لایه محافظ داخلی در مخزن دقت داشته باشید. اگر لایه داخلی مخزن در معرض تماس با آب دارای نمک یا مواد شیمیایی قرار بگیرد در مقایسه با مخزن‌هایی که گالوانیزه شده و دارای محافظ داخلی هستند، زودتر خراب می‌شود.

مقاومت مخازن استیل در مقابل آتش

درحالی‌که اغلب گفته می‌شود مخزن استیل و مخازن آب پلی‌اتیلن را می‌توان به‌عنوان مخازن مقاوم در برابر آتش استفاده کرد، اما باید بدانید تنها مخازن استیل هستند که مقاومت واقعی دارند. زمانی که یک مخزن پلی‌اتیلن در مقابل شعله‌های آتش قرار می‌گیرد، ذوب ‌شده و تحت‌فشار و حرارت گرما مچاله می‌شود؛ درست مانند پلاستیکی که فاسد شده است و این مخزن را غیر قابل استفاده می‌سازد.

اما مخازن استیل در مقابل شعله‌های آتش مقاومت خوبی دارند و اغلب می‌توانند تا زمان برطرف شدن آتش مایع درون خود را نگهداری کنند که این موضوع در مبارزه با شعله‌های آتش اهمیت بسیاری دارد. البته در نظر داشته باشید مخازنی که دارای یک‌ لایه محافظ داخلی هستند، شاید نتوانند در مقابل حرارت خیلی شدید مقاومت داشته باشند. این نکته بسیار مهم است که قبل از استفاده از مخزن برای نگهداری آب، حتماً توسط یک نصاب ماهر یا یک فرد متخصص باید مورد بررسی قرار گیرد.مخازن استیل بهداشتی‌تر هستند

افراد زیادی به خاطر قیمت کم‌‌تر مخازن بتنی، پلاستیکی یا پلی‌اتیلن در مقایسه با مخازن استیل، برای نگهداری آب از آن استفاده می‌کنند. بااین‌وجود بسیاری از این افراد اطلاعات کافی ندارند که اگر به‌درستی از این مخزن‌‌ها نگهداری نشوند از نظر بهداشتی شرایط مناسبی نخواهند داشت.

مخازن پلاستیکی یا پلی‌اتیلن بسیار مستعد رشد باکتری و قارچ‌ها هستند. همچنین مخازن بتنی منافذ زیادی دارند که می‌توانند باعث ترشح کلسیم و آلوده شدن آب شوند. از طرف دیگر یک مخزن استیل از نظر شرایط بهداشتی بسیار ایده‌آل است. این مخازن می‌توانند واکنش‌پذیری مواد شیمیایی در مقابل آب را بی‌اثر سازند و از مقاومت خوبی برخوردار هستند.

ساخت مخازن استیل

در اصل مخازن استیل بر اساس ویژگی‌های خاصی که فرد مصرف‌کننده در نظر دارد، ساخته و طراحی می‌شوند. این یعنی مخزن را با ویژگی‌ها و ابعاد موردنظر می‌سازند و البته دراین‌بین به استفاده از نوع خاص استیل نیز توجه دارند. استیل‌هایی که از آن‌ها در ساخت مخزن استیل استفاده ‌می‌شود، در دو دسته کلی قرار دارند که عبارت‌اند از: استیل کربن و استیل ضدزنگ.

استیل‌های کربن را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد که استیل کم‌کربن، کربن استیل متوسط و استیل زیاد کربن هستند. از طرف دیگر استیل ضدزنگ را می‌توان در ۵ گروه‌بندی اصلی دسته‌بندی کرد که عبارت‌اند از: فولاد ضدزنگ آستنیتی، فریتی، مارتنزیتی، دوفازی یا داپلکس و رسوب سخت شونده یا precipitation.

در حالت عادی مخازن استیل را به‌ندرت با چیزی به‌جز استیل کم‌کربن می‌سازند. همچنین رایج‌ترین گریدی که برای استیل ضدزنگ آستنیتی استفاده می‌شود گرید ۳۰۴ است؛ البته در برخی موارد شاهد استفاده از گرید ۳۱۶ نیز هستیم. در هر جایی که ممکن باشد از استیل کربن برای تهیه مخزن استیل استفاده می‌شود؛ زیرا این ماده در مقایسه با استیل ضدزنگ هزینه کمتری دارد. در ادامه می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به هر یک از این موارد داشته باشیم.گریدهای فلز برای مخازن استیل کربن

مخازن استیل کم‌کربن یا کربن استیل متوسط دارای چیزی حدود ۵ صدم درصد تا ۱۵ صدم درصد کربن هستند؛ به همین دلیل این مخازن تقریباً نرم و انعطاف‌پذیرند و به ‌سادگی می‌توان آن‌ها را خم کرد، پیچاند یا به شکل دلخواه درآورد. این قابلیت باعث می‌شود به سادگی بتوان مخزن را به پایه‌هایی تطبیق داد که برای ساخت مخازن استیل حاوی ورقه‌های استیل کربن طراحی شده‌اند.

کربن استیل متوسط، ماده‌ای تقریباً ارزان است و می‌تواند نیازهای یک مخزن نگهداری را برآورده سازد. این ماده اغلب انتخاب مناسبی برای طراحی مخازنی است که برای نگهداری مواد شیمیایی، سوخت، روغن یا آب استفاده می‌شوند. باتوجه‌به نوع ماده‌ای که قصد نگهداری از آن را دارید، مخزن استیل کربن را می‌توان با انواع متفاوتی از اپوکسی، پلی‌اورتان یا لاستیک برای جلوگیری از نشتی و پوسیدگی پوشش داد.

در بسیاری از مواقع از یک مخازن استیل کربن که روی زمین قرار دارد و یا حتی مخازنی که زیر زمین هستند برای نگهداری از مایعات قابل‌اشتعال مانند روغن یا نفت استفاده می‌شود. این مخازن نیاز به یک دیواره دوجداره دارند تا مانع از ترشح مواد و ورود آن‌ها به محیط اطراف شود.

درجه فلزات برای استیل ضدزنگ در مخازن استیل

وقتی قصد نگهداری از موادی را داریم که با استیل کربن تطبیق ناپذیرند یا قابلیت خورندگی زیادی در مقابل هر نوع لایه پوشاننده‌ای که به مخازن استیل کربن اضافه می‌شوند دارند، باید سراغ استیل ضدزنگ رفت. برای چنین مخازنی استفاده از استیل ضدزنگ غیر واکنشی پیشنهاد می‌شود. در واقع در این مخازن از استیل کربنی استفاده ‌شده است که دارای مقداری کروم هستند. این ماده باعث مقاومت مخزن در مقابل زنگ‌زدگی و تغییر رنگ می‌شود.

مخازن استیل ضدزنگ ۳۰۴ یا ۳۰۴L

نوعی از ورق‌های استیل ضدزنگ ورق‌های ۳۰۴ هستند. این ورق‌ها را به خاطر وجود ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل با نام ورق‌های ۱۸.۸ نیز می‌شناسند. ورق ۳۰۴ متداول‌ترین درجه مورد استفاده در استیل ضدزنگ است. این ورق برای ساخت وسایل زیادی که در زندگی روزانه استفاده می‌کنیم نیز کاربرد دارد، مانند قابلمه‌ها، سینک روشویی و بسیاری از وسایل آشپزخانه.

ورق ضدزنگ گرید ۳۰۴L نیز نوعی از ورق‌های ۳۰۴ با کربن پایین است. این نوع ورق کربن قیمت بالاتری دارد؛ اما در بسیاری از مواقع برای ساخت مخزن استیل ترجیح داده می‌شود؛ زیرا نیاز به جوشکاری زیادی دارد و یک مخزن قوی می‌سازد. مقدار کم کروم مانع از شکل‌گیری زیاد کروم کاربید در نزدیکی نقاط جوش‌ها می‌شود؛ درنتیجه این اتفاق احتمال پوسیدگی و سوراخ شدن مخزن را در این نقاط کاهش می‌دهد.

مخازن استیل ضدزنگ ۳۱۶

بعد از گرید ۳۰۴، گرید ۳۱۶ متداول‌ترین نوع از مخازن استیل هستند. به‌جز کروم در این مخازن از مقداری مولیبدن نیز استفاده ‌شده است که تقریباً ۲ تا ۳ درصد آن را تشکیل می‌دهد. اضافه شدن این ماده باعث می‌شود مخزن استیل ضدزنگ ۳۱۶ در مقایسه با مخازن ۳۰۴ مقاومت بیشتری در مقابل پوسیدگی داشته باشد. به‌طورکلی استیل ضدزنگ ۳۱۶ را به خاطر مقاومت بالای آن در مقابل سولفوریک اسید و اسیدهای چرب آلی که در برخی از مواد غذایی و فرآورده‌های دارویی موجود است می‌شناسند.

البته دراین‌بین نیاز به یک توضیح وجود دارد. لازم است بدانید ورق‌های ۳۱۶ نسبت به ورق‌های ۳۰۴ در مقابل نیتریک اسید و دیگر اسیدهایی که قابلیت اکسیدکنندگی بالایی دارند، آسیب‌پذیرتر هستند. در بسیاری از فعالیت‌های دریایی از ورق‌های استیل ضدزنگ ۳۱۶ بهره برده می‌شود؛ زیرا مقاومت خوبی در مقابل خورندگی نمک آب دارند. ورق استیل ضدزنگ ۳۱۶ ال نیز وجود دارد که اغلب برای مخازن بزرگ با تعداد جوشکاری‌های بسیار زیاد پیشنهاد می‌شود.برخی از خصوصیات موردتوجه در استیل

وقتی صحبت از استیل می‌شود، تفاوتی که میان گریدهای مختلف آن وجود دارد باعث تغییر بسیاری در طول عمر و میزان تأثیر محصول نهایی می‌گردد. شناخت این ویژگی‌ها برای انتخاب گرید مناسب برای ساخت مخزن استیل اهمیت دارد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره کنیم:

  • شکل‌پذیری: درجه‌ای که تا آن حد می‌توان استیل را قبل از شکستن فشرده ساخت یا کشید. این یعنی قدرت کشش استیل چقدر است.
  • سفتی: منظور از سفتی استیل، میزان توانایی آن برای مقاومت در مقابل شکستگی و خردشدگی است. این معیار مشخص می‌سازد استیل شما تا چه حد در مقابل چنین اتفاقاتی مقاومت دارد.
  • سختی: شاید از نظر تئوری توضیح این موضوع سخت باشد، اما در کل می‌توان گفت میزان سختی یک استیل در واقع توانایی جذب انرژی، بدون از هم گسیختن و شکستن است. این موضوع با سفتی فرق دارد؛ زیرا ممکن است گریدی از استیل سفت بوده، اما سختی لازم را نداشته باشد.

فواید استفاده از مخازن استیل

زمانی که به فکر خرید یک مخزن جدید برای خود هستید موارد متعددی هستند که باید در نظر داشته باشید. چیزی که اغلب افراد به آن اهمیت می‌دهند، خرید یک مخزن با اندازۀ مناسب و قیمت بهینه است. بااین‌وجود نکات مهم دیگری در مخزن استیل وجود دارند که به خاطر آن‌ها استفاده از این مخازن پیشنهاد می‌شود؛ از جمله:

مقاومت در مقابل خوردگی: استیل ضدزنگ اغلب مقاومت بیشتری نسبت به استیل کربن، پلاستیک یا بتن دارد. این قابلیت برای تجارت‌هایی که نیاز به نگهداری از آب یا هر نوع ماده خورنده دیگر در یک مخزن دارند بسیار مهم است. در بسیاری از موارد در این مخازن نیاز به یک‌ لایه پوششی درونی یا بیرونی اضافه وجود ندارد.

طول عمر بیشتر و دوام بالاتر: مخازن استیل در برابر مشکلاتی مانند زنگ‌زدگی، پوسیدگی، پارگی و سوراخ شدن در مقایسه با مخازن دیگر مقاومت بالاتری دارند. این مخازن در مقابل گرما و حرارت مقاوم هستند و هیچ‌گونه اشعه مضری روی آن‌ها تأثیر نمی‌گذارد. همچنین احتمال یخ‌زدگی یا ترک خوردن در مخزن استیل پایین‌تر است.از چه نوع ورق استیلی برای ساخت مخزن استفاده کنیم؟

تا اینجای کار در مورد متداول‌ترین ورق‌های استیلی که برای ساخت مخازن استیل استفاده می‌شوند صحبت کردیم. همان‌طور که مشخص است گروه‌های زیاد دیگری از استیل نیز هستند که خصوصیات متمایزی دارند. از لحاظ تئوری هر نوع ورق استیلی را می‌توان برای ساخت یک مخزن استیل مورد استفاده قرار داد. گرید و نوع مخزنی که برای کار شما مناسب‌تر باشد، در نهایت به ماده‌ای که قصد نگهداری از آن را دارید و شرایطی که در آن مخزن گذاشته می‌شود بستگی دارد.

برای اطمینان می‌توانید با مهندسین ما در گروه تولیدی رهاب سازه مشورت داشته باشید. این مجموعه تاکنون بیش از ۱۵۰۰ پروژه موفق در زمینه سیستم‌های تصفیه آب و تهویه مطبوع داشته است. شما با انتخاب ماده‌ای که برای شرایط کاری‌تان مناسب‌تر باشد و البته انتخاب اندازه درست می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. در برخی موارد نیاز به استفاده از نوع خاصی از استیل کربن است و انتخاب نوع مناسب باعث عمر طولانی‌تر محصول می‌شود.

۵/۵ (۱ نظر)

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up