اکسیژن ساز

این نوع صنعت همه ما به‌خوبی می‌دانیم که برای زنده‌ماندن نیاز به اکسیژن داریم. اکسیژن ساز به شما کمک می‌کند تا هرکجا که احساس کردید میزان اکسیژن دریافتی شما کم است، آن را جبران کنید. در ساختار این دستگاه ژنراتوری وجود دارد که وظیفه جداسازی اکسیژن هوا و ذخیره آن در مخازن را بر عهده دارد.

اکسیژن ساز چیست؟

اکسیژن‌سازها ابزارهای مفیدی هستند که هر کجا نیاز به اکسیژن داشته باشید، به کمک شما می‌شتابند. این ابزار دارای ژنراتوری هستند که با جدا کردن اکسیژن از هوا، آن را برای فرایند صنعتی آماده می‌کند یا در مخازن تحت‌فشار ذخیره می‌سازد. این ژنراتور سایر گازها مانند نیتروژن، دی اکسید کربن و … را حذف می‌کند. ‌ابعاد دستگاه‌های اکسیژن ساز

این دستگاه‌ها بسته به نیاز بازار در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. کوچک‌ترین نمونه آن، به‌ اندازه یک بطری نوشابه است و محصولات بزرگ‌تری نیز وجود دارند که به ‌سختی در اتاق گنجانده می‌شوند. با این‌ حال، همه این ابزارها تنها هدفی که دارند تأمین اکسیژن غلیظ در عین رعایت نکات ایمنی است.

برخی از کسب ‌و کارهای صنعتی به اکسیژن در حجم زیاد نیاز دارند. از این رو، تنها مخازن اکسیژنی را تهیه می‌کنند که شرکت‌های دیگر آن را با کمک ژنراتور پر کرده‌اند. در صورتی‌ که کسب‌ و کاری به صورت مداوم به اکسیژن نیاز داشته باشد، خرید یک اکسیژن ساز مقرون‌به‌صرفه‌تر از خرید مخازن پر شده از اکسیژن است‌.

به‌ عنوان ‌مثال؛ بیمارستان‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که از نظر اقتصادی خرید این دستگاه‌ها را ترجیح می‌دهند. اغلب آن‌ها به‌ جای خرید یک یا دو مخزن اکسیژن، دستگاه اکسیژن‌ساز را خریداری می‌کنند. در این مکان‌ها سیستم‌ها به‌ صورت لوله‌هایی تعبیه می‌شوند که اکسیژن در آن‌ها با فشار جریان داشته باشد و از طریق لوله‌هایی که در هر اتاق به‌ عنوان مخزن خروجی قرار داده شده است، در دسترس بیماران قرار بگیرد.

در این دستگاه‌ها از چه روشی استفاده می‌شود؟

دستگاه‌های اکسیژن ساز انواع مختلفی دارند. برخی برای نیازهای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی نیازهای صنعتی را مرتفع می‌کنند. دسته‌بندی دیگر بر اساس نوع عملکرد و شیوه‌ای است که این تجهیزات برای تولید اکسیژن از آن استفاده می‌کنند. بر اساس این تقسیم‌بندی، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز به سه مدل جذب نوسان فشار، اکسیژن‌ساز غشایی و اکسیژن‌ساز شیمایی تقسیم می‌شوند.

جذب نوسان فشار

جذب نوسان فشار یا PSA رایج‌ترین روش برای تولید اکسیژن در دستگاه‌های اکسیژن ساز صنعتی است. در این دستگاه از ماده طبیعی معدنی زئولیت به ‌عنوان غربال ‌کننده استفاده می‌شود و نیتروژن را جدا می‌کند. در این روش، مولکول بر اساس اندازه غربال می‌شود و چون نیتروژن بزرگ‌تر از اکسیژن است، به ‌سهولت از اکسیژن جدا می‌شود‌. این روش، اکسیژنی با خلوص بین ۹۰ تا ۹۵ درصد تولید می‌کند که در صورت تکرار فرایند می‌توان خلوص آن را تا ۹۹ درصد افزایش داد‌.

اکسیژن ساز غشایی

در این روش که با نام اختصاری VPSA شناخته می‌شود، از هوای فشرده خبری نیست و از دمنده استفاده می‌شود. در این دستگاه برای غربال بهتر مولکول‌ها، از پمپ خلأ در کنار دمنده بهره می‌برند. درست است که این تجهیزات با فشار کمتری عمل می‌کنند؛ اما اکسیژن تولید شده دارای فشار بیشتری است. با وجود این که VPSAروش مرسومی نیست؛ اما قابلیت اعتماد بیشتری دارد. این به آن معنا است که میزان خلوص اکسیژنی که این شیوه تولید می‌کند، بیشتر از دو نمونه دیگر است.

اکسیژن ساز شیمیایی

در این روش اکسیژن به کمک یک واکنش شیمیایی آزاد می‌شود. ‌در این شیوه، نمک‌های معدنی مانند سوپر اکسید یا کلرات سدیم مشتعل می‌شوند و تا زمانی که این مواد شعله‌ور هستند و گرما تولید می‌کنند، واکنش شیمیایی انجام شده و اکسیژن تولید می‌شود‌.

از آنجایی که این روش ماندگاری بیشتری دارد، اکسیژن تولید شده پایدارتر و اندازه آن بسیار کوچک‌تر است. به همین دلیل، اغلب در هواپیما از روش شیمیایی استفاده می‌شود. از طرف دیگر، اندازه دستگاه‌هایی که از این شیوه برای تولید اکسیژن استفاده می‌کنند، نیز متناسب با داخل کابین است و هر ژنراتور می‌تواند برای مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه ۲ تا ۳ ماسک را از نظر اکسیژن تأمین کند.

استفاده از این دستگاه چه مزایایی دارد؟

تا چندی قبل، محل‌هایی که نیاز به اکسیژن داشتند، باید مخازن عظیم اکسیژن را از تولیدکنندگان خریداری می‌کردند؛ اما امروزه با در دسترس‌ بودن دستگاه اکسیژن ساز این نیاز برطرف شده است. شما می‌توانید این دستگاه را در ابعاد مورد نظر خود تهیه کنید تا هر زمانی که نیاز داشتید، از آن بیشترین استفاده را ببرید. علاوه بر این، استفاده از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مزایای دیگری نیز دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

هزینه‌های خود را مدیریت کنید

در صورتی که دستگاه تولید اکسیژن را تهیه کنید، هزینه ماهانه مربوط به خرید اکسیژن بین نصف تا یک ‌سوم می‌شود. در ضمن، در نظر داشته باشید که تنها ۱۸ ماه بعد از خرید سیستم، از نظر اقتصادی به نقطه سربه‌سر می‌رسید و سود شما شروع می‌شود.

دیگر نگرانی از بابت تأمین اکسیژن نخواهید داشت

اگر یک دستگاه اکسیژن ساز در محل مورد نظر خود تهیه کنید، مطمئن خواهید بود که هر لحظه که نیاز داشتید، اکسیژن در اختیار شما است. در ضمن، می‌دانید که خلوص اکسیژن بسیار بالا و قابل ‌اعتماد است. در مکان‌هایی مانند بیمارستان که هر لحظه ممکن است چندین نفر به اکسیژن نیاز داشته باشند، این مزیت بیشتر به چشم می‌آید.

این دستگاه قابل ‌استفاده در هر مکان است

یکی از مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز این است که هر کجا هوا و برق وجود داشته باشند، شما می‌توانید از این سیستم استفاده کنید. این دستگاه به کمک برق، ژنراتور را به کار می‌اندازد و ژنراتور با کمک هوای اطراف اکسیژن تولید می‌کند.

کجا می‌توانید از دستگاه اکسیژن‌ساز استفاده کنید؟

هر کجایی که به اکسیژن به طور مجزا نیاز داشته باشید، وجود دستگاه اکسیژن ساز ضروری است. این سیستم مقرون‌به‌صرفه است و می‌تواند نیازهای صنایع بسیاری را مرتفع کند. در اغلب مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند، نمی‌توانید تنها به چند مخزن اکسیژن بسنده کنید، بلکه لازم است دستگاه را تهیه کنید تا هزینه کمتری بپردازید. در ادامه به چند نمونه از موارد استفاده از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز اشاره می‎کنیم.پرورش آبزیان

ایده‌آل‌ترین مکان برای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، استخرهای پرورش آبزیان است. شما با کمک این دستگاه می‌توانید میزان اکسیژن موجود در آب را متناسب با نیاز خود تأمین کنید و ماهی‌های سالم‌تری را پرورش دهید. اکسیژن باعث می‌شود تا تولیدمثل آبزی‌ها افزایش یابد و طعم نهایی ماهی بهبود پیدا کند. در کنار همه این عوامل، باید بدانید که دیگر در زمستان یخ تشکیل نمی‌شود و نیتروژن اضافی حذف می‌شود.

تصفیه آب

یکی از معضلات آب‌های آشامیدنی، بوی نامطبوع و باکتری‌های موجود در آن است که حتی با دستگاههای تصفیه همچون فیلترکربنی و سختی گیر نیز از بین نمی‌روند. وجود دستگاه اکسیژن ساز می‌تواند در این زمینه چاره‌ساز باشد. با این روش نیتروژن اضافی حذف می‌شود و می‌توانید بوهای نامطبوع را کنترل کنید.

استخراج طلا

شاید جالب باشد بدانید که برای کاهش هزینه عملیاتی در زمینه بازیابی طلا، اکسیژن راه چاره است. فرایند لیچینگ معدن نیاز به اکسیژن دارد و اگر این دستگاه را تهیه کنید، نیاز نیست دائماً مخازن اکسیژن را خریداری کنید؛ چراکه در همان محل بازیابی نقره و طلا اکسیژن تولید می‌کنید و هزینه سیانید را کاهش می‌دهید.

بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی

یکی از عمده‌ترین محل‌هایی که در آن اکسیژن زیادی مورد نیاز است، مراکز درمانی و پزشکی هستند. در این مکان‌ها به ‌صورت مداوم به اکسیژنی نیاز است که بین ۹۰ تا ۹۶ درصد خلوص داشته باشد و باقی مواد آن را آرگون یا هیدروژن تشکیل داده باشند.

در تنفس دهی

مکان‌هایی وجود دارند که در آن اکسیژن به ‌اندازه کافی برای تنفس وجود ندارد. ایستگاه‌های فضایی یا زیر دریا جزء این موارد هستند. در این موارد، از ژنراتورهای کوچکی استفاده می‌شود که سیستم‌های بسته‌ای هستند و همراه با اسکرابر دی ‌اکسید کربن را کاهش می‌دهند تا میزان اکسیژن به حد مورد نظر برسد.

صنعت فولاد

در صنعت فولاد از دستگاه اکسیژن ساز به شیوه‌های متفاوتی استفاده می‌شود‌. استفاده از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در کوره‌ها برای حذف کربن یا کاهش کربن در مواد مذاب نمونه‌ای از کاربرد این دستگاه است. از طرف دیگر، میزان بالای اکسیژن حرارت کوره را افزایش می‌دهد و رسوب را کمتر می‌کند.

صنعت جوشکاری

در این نوع صنعت اکسی استیلن، آنچه می‌تواند کار را به سرانجام برساند، سوخت مایع و اکسیژن است تا دمای شعله را بالا ببرد و به نقطه ذوب فلز مورد نظر برساند. در نتیجه، از این دستگاه می‌توانید در این زمینه نیز استفاده کنید.

ساخت شیشه‌سازی

این صنعت نیز مانند جوشکاری برای بالا بردن شعله و حرارت نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. حتی مشعل‌هایی که به کمک آن قطعات شیشه را به شکل نهایی تبدیل می‌کنند، نیز با کمک اکسیژن عملکرد بهتری دارند‌. در این صنایع نمی‌توان دائماً هزینه مخازن اکسیژن را داد و وجود یک دستگاه اکسیژن ساز ضروری است.

تولید خمیر و کاغذ

یکی از مراحل اصلی در تولید کاغذ استخراج لیگنین از مواد گیاهی است که از درختان تهیه می‌شود. برای این فرایند مقدار بسیار زیادی اکسیژن لازم است، البته علاوه بر این مرحله، در بسیاری از مراحل دیگر نیز باید از اکسیژن استفاده شود‌. به همین دلیل، وجود یک دستگاه اکسیژن ساز می‌تواند کاملاً منطقی و البته ضروری باشد.

خرید اکسیژن ساز باکیفیت در کمترین زمان

اکسیژن به‌عنوان یکی از دستگاه‌های کاربردی در صنعت به شمار می‌رود. این محصول در محیط‌های مختلف به‌ منظور تصفیه آب‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای مختلف این محصول، آن را به دستگاهی پرطرف‌دار تبدیل کرده است. تنوع در مدل‌های آن و همچنین نحوه استفاده آسان از آن از مزایای مورد توجه این محصول به شمار می‌رود. اگر شما به دستگاه اکسیژن ساز نیاز دارید، گروه صنعتی رهاب سازه در تهیه این محصول شما را همراهی خواهد کرد.

۵/۵ (۱ نظر)

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up