منبع دوجداره

، بسیاری از افراد برای تأمین آب گرم خانه‌های خود از منبع دوجداره استفاده می‌کنند. اگر بخواهید مطمئن باشید که مشکلی در تأمین آب گرم ساختمان نخواهید داشت، باید از انتخاب منبع مناسب اطمینان یابید. برای تهیه منابع دوجداره می‌توانید به وب‌سایت گروه مهندسی و تولیدی رهاب سازه سری بزنید.

منبع دوجداره چیست؟

اگر بخواهیم به‌ صورت کلی تعریفی برای منبع آب دوجداره داشته باشیم، می‌توان گفت منابعی هستند که برای تولید آب گرم در ساختمان‌های مسکونی و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این منابع در حقیقت به شکل یک مبدل حرارتی غیرمستقیم عمل میکنند. در زمان خرید باید به رعایت استانداردهای مرتبط با ساخت منبع دوجداره دقت داشته باشید.

ما در گروه مهندسی و تولیدی رهاب سازه خیال شما را از بابت خریدی مطمئن و باکیفیت راحت می‌کنیم. تمام محصولات این شرکت زیر نظر مهندسان و کارشناسان خبره در تأسیسات ساختمانی طراحی و تولید می‌شوند.


منابع دو جداره دارای قیمت پایین تری هستند


ساختار منبع دوجداره

در کل می‌توان گفت ساختار منبع آب دوجداره از دو استوانه تشکیل شده است که در اندازه‌های متفاوتی بوده و شاهد وجود فضایی خالی میان آن‌ها هستیم. از این دو استوانه برای منتقل ساختن حرارت و گرما از آب گرم به آب سرد استفاده می‌شود. به بیان واضح‌تر می‌توان گفت در منبع‌های دوجداره ما شاهد استفاده از دو استوانه درونی و بیرونی هستیم. در ابتدا استوانه داخلی را به شیر آب ورودی ساختمان وصل میکنیم. با این کار جریان آب سرد وارد آن ‌می‌شود.

در ادامه آب تولید شده در دیگ به منبع بیرونی فرستاده میشود. بین دو استوانه داخلی و خارجی اختلاف دمایی وجود دارد که اساس کار منبع دوجداره بر مبنای همین اختلاف دما است. به دنبال ایجاد تفاوت دما در فضای خالی بین دو منبع، حرارت منتقل شده و آب سردی که وارد منبع داخلی شده بود، گرم می‌شود، در نتیجه این روند آب گرم تولید میشود. اغلب چنین منابعی را در موتورخانه‌ها استفاده کرده و از طریق اتصالات متفاوت به دیگ بخار وصل می کنند.

طرز کار منبع دوجداره موتورخانه

روند کار منابع آب دوجداره زیاد سخت نیست و همه می‌توانند متوجه این سیستم شوند. آب گرمی که توسط دیگ بخار در موتورخانه تأمین میشود از طریق لوله‌های تعبیه شده به استوانه بیرونی منتقل شده و از طرف دیگر از طریق شبکه آب شهری آب سرد وارد استوانه داخلی می‌شود. در همین زمان استوانه بیرونی شروع به حرکت در اطراف دیواره داخلی می‌کند. اختلاف دمایی که میان این دو وجود دارد، باعث گرم‌شدن منبع آب درونی میشود. آب استوانه خارجی بعد از این که دمای خود را از دست داد، برای تکرار چندین و چندباره این روند به دیگ برگردانده می‌شود.

در استفاده از منبع دوجداره باید به یک نکته بسیار مهم دقت داشته باشید و آن اینکه در حین فرایند گرم‌شدن آب، فشار و دمای آب ورودی از دیگ بخار به‌شدت افزایش خواهد داشت، در نتیجه فشار زیادی روی دیواره‌های منبع وارد می‌شود که این می‌تواند خطرناک باشد، به همین علت دریچه‌های تخلیه طراحی شده‌اند. این دریچه‌ها برای کاهش فشار در زمان نیاز مورداستفاده قرار می‌گیرند.


ظرفیت منبع باید با کاربرد مدنظر همخوانی داشته باشد


اجزای مخزن دو جداره

منبع بیرونی و درونی

مهم‌ترین قطعات مورداستفاده در منبع دوجداره همان دو منبع استوانه‌ای بیرونی و درونی هستند. این منابع آب گرم و سرد را نگهداری میکنند و آب گرم را منتقل می‌سازند. ابعاد و ظرفیتی که برای این دو منبع در نظر گرفته می‌شود، بستگی به مکان استفاده از منبع دارد. برای مثال منبعی که شما برای یک ساختمان مسکونی با پنج واحد و پانزده نفر جمعیت استفاده می‌کنید، مسلماً کوچک‌تر از منبعی است که برای چهل نفر استفاده می‌شود.

در گام اول لازم بوده مواد استفاده در هر دو منبع طوری انتخاب شوند که احتمال ترک‌خوردن، سوراخ‌شدن یا زنگ‌زدگی در آن‌ها به حداقل میزان ممکن برسد، به همین علت اغلب در ساخت منابع از ورق‌های استیل گالوانیزه شده استفاده میشود. باید دقت داشت همیشه لازم است ضخامت ورق استفاده شده در منبع داخلی  ۴ تا ۶ میلیمتر و منبع خارجی ۳ تا ۵ میلیمتر باشد.

شیرهای ورودی و خروجی

در حالت کلی از ۴ شیر ورودی و خروجی در ساخت مخزن دوجداره استفاده می‌شود که دو شیر برای ورود و خروج آب مصرفی، دو شیر برای ورود و خروج آب بویلر در نظر گرفته شده است. شیر ورودی آب منبع داخلی یک طرفه بوده و باعث میشود آب لوله کشی شهری وارد منبع شود و به خاطر یک طرفه بودن آن، احتمال برگشت آب به لوله صفر می باشد. شیر آب ورودی منبع درونی در قسمت پایین منبع قرار گرفته و شیر خروجی در بالای منبع نصب می گردد. یک شیر در بالای منبع برای ورودی آب دیگ به داخل منبع خارجی در نظر گرفته شده و پس از سرد شدن این آب از شیر قسمت پایین منبع دوباره به دیگ برگشت داده میشود.

شیر اطمینان مخزن

به دلایل مختلف ممکن است دمای آب منبع خارجی از حد مجاز بیشتر شده و به دیواره‌ها فشار وارد کند، به همین منظور شیر اطمینان در قسمت پایین منبع نصب می‌گردد که به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود تا در صورت لزوم آب منبع به اندازه مورد نیاز تخلیه گردد.


دیاگرام منبع دو جداره


مزایای منبع دو جداره

بنا به چندین دلیل استفاده از منابع دوجداره توصیه می‌شود، از جمله:

 • عدم نیاز به استفاده از پمپ سیرکولاتور
 • بیش از ۹۸ درصد بهره‌وری در تولید آب گرم
 • عدم وجود فشار به دلیل ساختار دولایه‌ای استوانه‌ها در منابع دوجداره
 • ارزان‌بودن طراحی و تولید منابع دوجداره نسبت به دیگر مولدهای تولید گرما

معایب مخزن دوجداره

علیرغم مزایای بسیار زیاد این نوع منابع و مخازن حرارتی، استفاده از این تجهیزات با محدودیت هایی مواجه می باشد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • بدلیل دو جداره بودن منبع تعمیر جدار داخلی آن هزینه بر نمی‌باشد.
 • کاربرد نامناسب در محیط هایی با مصرف آب گرم بالا
 • افت حرارتی بالا نسبت به منابع دارای کویل مسی و سایر انواع آبگرم کن

جدول ظرفیت منابع دو جداره رهاب سازه

جدول منابع دو جداره


نکات مهم در خرید منبع دوجداره

تنوع زیاد در منابع دوجداره نشان دهنده مناسب بودن هر یک برای محیط های مختلف می باشد. به عبارت دیگر، تمام انواع این نوع مخازن را نمی توان در هر محیط با شرایط متفاوت به کار برد. لذا لازم است در خرید منبع دوجداره به چند ویژگی مهم در آنها توجه داشته باشید که عبارتند از:

 • جنس دو منبع باید از ورق گالوانیزه گرم باشد.
 • ظرفیت منبع را بر اساس میزان مصرف آب گرم انتخاب کنید.
 • به محل و نحوه نصب منبع دوجداره توجه داشته باشید.

ظرفیت منبع‌های دوجداره

معمولا ساخت مخزن‌های دوجداره به صورت افقی به شکل دو استوانه تو در تو است که اغلب در منبع آب موتورخانه مرکزی ساختمان‌ها آن را تعبیه و نصب می‌کنند. در این منبع‌ها یک سیال به عنوان واسط انتقال حرارت وجود دارد که در معرض تماس مستقیم با دیگ است و انرژی گرمایی را جذب کرده و آن را به آب گرم مصرفی ساختمان انتقال می‌دهد. منازل مسکونی ۵ نفره به منابع با حجم ۱۸۹ تا ۲۸۳ لیتر نیاز داشته و برای منازل با جمعیت ۱۰ نفره این مقدار ۴۷۲ لیتر خواهد بود. ضریب تقاضا و ضریب همزمانی مصرف برای هر واحد بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتر، برای هر تخت بیمارستان ۵۰ لیتر، در مدرسه برای هر دانش آموز ۲ لیتر و در محیط اداری به ازای هر کارمند ۵ لیتر را در نظر داشته باشید.

نکات مهم نصب منبع دوجداره

 • نصب منبع دوجداره باید در مجاورت دیگ شوفاژ و پمپ سیرکولاتور صورت پذیرد. تا مسیر لوله کشی کوتاه تر و اتلاف حرارتی بسیار کمتر شود.
 • استفاده از شیر اطمینان به حرارت لازم ترین مسئله برای هر منبع دوجداره است. همچنین تست کردن شیر بعد از نصب به صورت دوره ای اهمیت دارد.
 • نصب شیر یکطرفه در ورودی آب سرد به منبع دو جداره ضروری است.
 • منبع باید عایق کاری شود.
 • شیر هواگیری در بالاترین قسمت منبع و در ورودی آب به منبع دو جداره نصب گردد.

جایگزین منبع دوجداره

اگر منبع دو جداره بهترین آب گرم کن موتورخانه نباشد جزء مهبوبترین ها به حساب می‌آید. برای یهترین جایگزین منبع دوجداره میتوان به دو محصول منبع کویل دار و مبدل صفحه‌ای اشاره کرد. منبع کویل دار به دلیل داشتن کویل مسی سریعتر آب را گرم میکند و برای ساختمان ها با تعداد سکنه بالا بسیار مناسب است اما مبدل صفحه‌ای بدلیل نداشتن مخزن ذخیره برای ساختمان‌های کوچکتر یا به اصطلاح ویلایی مناسب است.

قیمت منبع دوجداره موتورخانه

معمولا تانک‌های آب گرم دوجداره را از جنس گالوانیزه گرم می‌سازند چرا که استفاده از ورق گالوانیزه گرم کیفیت بهتری به کار می‌دهد و مانع از زنگ زدگی و خوردگی زودهنگام منبع می‌شود.

قیمت مخزن‌های آب گرم دوجداره نسبت به منبع کویل دار مقرون به صرفه تر است. به این دلیل که به پمپ سیرکولاتور نیازی نمی‌باشد. این پمپ برای گردش آب گرم در جداره گرم کننده و افت فشار بسیار کم در منبع دوجداره که کمک می‌کند تا بتوان آب گرم مصرفی را تا چهار طبقه و فقط با یک لوله برگشت و بدون پمپ گرم نگه داشت.

قیمت منبع دوجداره پر کاربرد

قیمت منبع دوجداره ۳۰۰ لیتری

منبع دوجدار ۳۰۰ لیتری ورق ۵*۳ با قطر داخلی ۵۰ و قطر خارجی ۵۶ سانتیمتر به طول ۱۵۰ سانتی‌متر قیمتی معادل ۱۴.۷۰۰.۰۰۰ تومان دارد.

قیمت منبع دوجداره ۴۰۰ لیتری

منبع دوجدار ۴۰۰ لیتری ورق ۵*۳ با قطر داخلی ۶۰ و قطر خارجی ۶۶ سانتیمتر به طول ۱۵۰ سانتیمتر قیمتی در حدود ۱۶.۹۰۰.۰۰۰ تومان دارد.

قیمت منبع دوجداره ۱۰۰۰لیتری

قیمت منبع دوجدار ۱۰۰۰ لیتری ورق ۵*۳ با قطر داخلی ۸۰ و قطر خارجی ۸۶ سانتیمتر به طول ۲۰۰ سانتی‌متر ۳۲.۴۰۰.۰۰۰ تومان می‌باشد.


در زمان انتخاب منبع دو جداره توجه داشته باشید.


از کجا منابع آب دوجداره باکیفیت را تهیه کنیم؟

نیاز به آب گرم در تمام افراد و در هر محیطی وجود دارد. در ساختمان‌های دارای موتورخانه برای تأمین آب گرم موردنیاز از منابع آب دوجداره استفاده می‌شود.  رعایت استانداردهای ساخت در تولید منابع اهمیت زیادی دارد. نوع مواد مورداستفاده در ساخت منبع و ابعاد موردنیاز شما از جمله مواردی است که قبل از خرید باید در مورد آن‌ها اطلاعات کاملی داشته باشید. با خرید از گروه مهندسی و تولیدی رهاب سازه از بابت کیفیت ساخت منبع دوجداره نگرانی نخواهید داشت. تمامی محصولات بر اساس استاندارهای بین‌المللی و تحت نظارت مهندسان کارآمد طراحی و تولید می‌شوند.

۵/۵ (۱ نظر)

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up